“Ogrody w teorii i praktyce Pracowni Sztuki Ogrodu i Krajobrazu”
Pobierz z portalu Research Gate: link
“Ogrody tymczasowe w przestrzeniach kolektywnych”
Ogrody tymczasowe w przestrzeniach kolektywnych (obejrzyj lub pobierz plik .pdf)
Jeżeli istnieją budynki tymczasowe i tymczasowa oraz mobilna architektura, to czy istnieją także „tymczasowe ogrody”? Jeżeli tak, to czym jest „ogród tymczasowy”?
W pracy „Ogrody tymczasowe w przestrzeniach kolektywnych” odnaleźć można nawiązania do tych współczesnych teorii z zakresu urbanistyki, które koncentrują się na działaniach oddolnych, prowizorycznych, efemerycznych oraz tymczasowym użytkowaniu przestrzeni miejskich. W publikacji znaleść można opisy i analizy obiektów tymczasowych, takich jak: ogrody bezdomnych, ogrody przy przyczepach kempingowych, tymczasowe roślinne dekoracje uliczne, ołtarze i dywany kwietne, roślinne dekoracje przy miejscach pamięci, stragany kwiatowe, stragany z choinkami, ogródki gastronomiczne, ogrody pokazowe na festiwalach ogrodowych, tymczasowe interwencje artystyczne z komponentem roślinnym oraz „zielone” reklamy zewnętrzne.
<<< Recenzja książki w magazynie “Miasta”
Fragment:
“Ogrody tymczasowe w przestrzeniach kolektywnych to ważna lektura da wszystkich, którzy interesują się zarówno zielenią w mieście, jak i architekturą tymczasową oraz oddolnymi inicjatywami. Pozycja nie powinna umknąć też administracjom miejskim próbującym zrozumieć działania mieszkańców i poszerzać swoje wyobrażenia na temat życia flory w miastach.”
You must be logged in to post a comment.